راه ارتباطی با ما
بستن
تماس با کارشناسان

برای ارتباط با کارشناسان ما روی دکمه سبز رنگ کلیک کنید, سپس داخلی کارشناس مورد نظر را شماره گیری کنید.

پرستور گلستانی کارشناس فروش نبشی داخلی 4 تماس با کارشناس
مهتاب کرامتی کارشناس فروش نبشی داخلی 5 تماس با کارشناس
سمیرا حسین پور کارشناس فروش نبشی داخلی 2 تماس با کارشناس
تیرآهن بال پهن

تیرآهن بال پهن

0
1 ماه قبل
زمان تقریبی مطالعه: ( کلمات )

تیرآهن بال پهن یا تیرآهن هاش با شباهت به حرف H یکی از پرکاربردترین انواع تیرآهن و پروفیل فولادی می باشد. تیرآهن بال پهن هاش، استحکام و مقاومت بیشتری نسبت به تیرآهن معمولی به ارمغان می آورد و کاربرد بسیاری در ساختمان سازی و صنعت دارد.

اگر به دنبال آشنایی بیشتر و یا خرید تیر آهن هاش هستید، این مطلب را از دست ندهید! در این مطلب به بررسی ویژگی ها و مشخصات فنی تیر آهن هاش می پردازیم. همینطور به بیان تفاوت تیرآهن هاش با تیرآهن معمولی و عوامل مؤثر بر قیمت تیرآهن هاش خواهیم پرداخت.

تیرآهن بال پهن چیست؟

تیرآهن هاش (به انگلیسی H Beam ) یکی از انواع تیرآهن است که بال آن پهن تر از تیرآهن معمولی می باشد. به زبان ساده ظاهر I شکل تیرآهن به جهت پهن بودن بال به حرف اچ انگلیسی یا همان هاش (H) شباهت پیدا می کند. از این رو به آن تیرآهن هاش گفته می شود. از دیگر نام های آن می توان به تیرآهن بال پهن، تیر آهن IPB و یا اچ بیم اشاره کرد.

جالب است بدانید بال (flange) و جان (web) دو مشخصه اصلی در تیرآهن ها به شمار می رود. در تیرآهن معمولی غالباً اندازه بال کوچکتر و نزدیک به نصف اندازه جان می باشد. اما در تیرآهن هاش، اندازه این دو بخش یعنی بال و جان تیز با یکدیگر برابر می باشد.

تاریخچه تیرآهن بال پهن

نخستین بار این تیرها در سال 1856 تولید شدند و در همان زمان تبدیل به دستاوردی بزرگ برای واحدهای تولیدی شدند، پیش از اینکه این محصولات وارد عرصه ساخت و ساز شوند از تیرهای معمولی I در قالب شاخه های بلند در سال های گذشته استفاده میشد. این تیرها نخستین بار توسط شرکت Bethlehem تولید شدند و به جهت استحکام بالایی که داشتند در همان سال های ابتدایی به یکی از محبوب ترین مقاطع ساختمانی در کشور ایالات متحده تبدیل شدند.

 

 

تفاوت بین تیرآهن H و I-Beam چیست؟

 • هر دوی آن ها دارای بالهای های بالا و پایین می باشند، تنها تفاوت آن ها بالهایشان می باشد.
 • در تیرهای I، بالها از عرض کمتری برخوردارند یعنی فاصله لبه های بال تا انتها (محل تلاقی شان با جان) نسبتا کوتاه می باشد.
 • جان تیرآهن های هاش، در مقابل نیروهای برشی و بالها در برابر بسیاری از خمش های لحظه ای مقاومت می کنند.
 • تئوری تیرآهن های هاش نشان می دهد که شکل آن ها، یک فرم بسیار کارآمد برای تحمل بارهای خمشی و برشی دراین تیرهاست.
 • هر دو تیر به نظر می رسد اما برای بخش های مختلف ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند.
 • برای استفاده در طول های بلند، تیرهای H بسیار مفید تر ازنوع I آنهاست چرا که می توان آن ها را به اندازه های مختلف ساخت.
 • H-beams می تواند برای طول 100 متر استفاده شود، در حالی که I-beam ها برای طولهای حداکثر 30متر مناسبند.
 • البته تیرآهن بال پهن HEB یا هاش از نوع سنگین “H”بوده، یعنی این تیرآهن بال پهن، دارای ضخامت بیشتری نسبت به تیرآهن بال پهن HEA میباشد.

مشخصات فنی و مزایای تیر آهن هاش

ویژگی بارز و اصلی تیرآهن هاش، پهن بودن بال هاست. در تیرآهن معمولی پهنای بال به وضوح کمتر از ارتفاع یا همان جان تیرآهن می باشد. همین ویژگی است که به تیرآهن های معمولی ظاهری I شکل داده می باشد. در حالی که در تیرآهن هاش بال پهن تر بوده و با جان تیر آهن برابر می باشد.

قیمت تیرآهن هاش هم در رنج خوبی قرار دارد. از طرفی دیگر به جهت استحکام خوب و کاهش میزان آهن مورد نیاز، در کمتر شدن هزینه های عملیاتی هم مؤثر می باشد. تیر آهن اش فضای کمتری نسبت به سایر انواع تیرآهن اشغال می کند. همینطور سرعت اجرا و نصب مناسبی دارد. در نتیجه در مدیریت زمان پروژه نقش حائزا همیتی دارد.

از دیگر مشخصات فنی تیرآهن هاش می توان به قابلیت خوب آن برای جوشکاری و برش اشاره کرد. این ویژگی در کنار استحکام و مقاومت مناسب خمشی و برشی یکی مزیت خوب محسوب می شود.

انواع تیرآهن بال پهن

تیرآهن بال پهن یا تیرآهن هاش در دو نوع تیر آهن هاش سنگین و سبک تولید و عرضه می شود.

تیرآهن هاش سنگین

تیر آهن هاش سنگین با نام IPBv یا HEB از دیگر انواع تیرآهن هاش بوده که ضخامت و وزن به مراتب بیشتری دارد. از این رو برای کارهای سنگین و صنایع حساس نظیر کشتی سازی کاربرد زیادی دارد. تیرآهن هاش فوق سنگین یا HEM هم برای کارهای بسیار سنگین گزینه مناسبی می باشد. هر چند کاربرد بسیار محدود و اندکی دارد.

تیرآهن هاش سبک

به تیرآهن هاش سبک IPBL یا HEA گفته می شود. دلیل سبک بودن آن کمتر بودن وزن تیرآهن به جهت کاهش ضخامت می باشد.

کاربردهای تیرآهن بال پهن چیست؟

اصلی ترین کاربرد تیرآهن بال پهن در صنعت ساختمان سازی است؛ چون به سازه مقاومت مورد نیاز را می بخشد. به طور کلی موارد استفاده آن به شرح زیر است:

 • ساخت خرپا با تیرآهن بال پهن

هر زمان قصد بر آن باشد که ستون از سازه حذف شود، از خرپا به جای ستون استفاده می شود.

 • تیرآهن بال پهن برای ساختمان های ضد زلزله

این نوع تیرآهن به جهت سطح مقطع پهن، تنش کمتری را انتقال می دهد و همین موضوع موجب عدم انتقال نیروهای واردشده به سازه می شود؛ پس، استفاده از آن در ساختمان های ضد زلزله، اهمیت زیادی دارد.

 • برج سازی

تیرآهن هاش به دلیل اندازه های طویل 100متری می تواند در برج سازی هم مورد استفاده قرار گیرد.

 • پل ها

تیرهای فولادی و بتنی، سازه اصلی پل ها را تشکیل می دهد. برای ساخت پل هایی با مقاومت بالا از تیرآهن های مستحکم و بلند که همان تیرآهن هاش سنگین است استفاده می شود. استفاده از این نوع تیرآهن، منجر به استحکام و بقای عمر بیشتر پل می شود.

 • پالایشگاه

تیرآهن هاش در پالایشگاه ها به صورت بست تیرآهنی، استفاده می شود.

تولید تیرآهن بال پهن

برای ساخت و تولید انواع تیرآهن هاش معمولاً از فولاد st37 و st52 استفاده می شود. تفاوت فولاد st37 و st52 سبب می شود تا در شرایط مختلف بتوان از تیر آهن مناسب استفاده کرد. فولاد st44 هم از دیگر فولادهای به کار رفته در ساخت تیرآهن هاش است که کاربرد کمتری نسبت به st37 و st52 دارد.

در ساخت تیرآهن بال پهن غالباً از استاندارد DIN 17100 استفاده می شود. برای تولید تیر آهن هاش ابتدا شمش های فولادی ذوب می شوند. سپس در قالب های مخصوص قرار گرفته و با عبور از مراحل مختلف نورد، فرم دهی می شوند. سپس لبه ها و ضخامت تیر آهن بسته به مشخصات فنی موردنظر، اصلاح می شود. در نهایت ساخت تیر آهن هاش با سایزینگ نهایی به پایان می رسد.

تفاوت تیرآهن بال پهن و تیرآهن معمولی

از مهمترین تفاوت های انواع تیرآهن بال پهن نسبت به تیرآهن معمولی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ظاهر تیرآهن

تیرآهن هاش ظاهری شبیه به حرف H دارد. دلیل آن پهن بودن بال ها نسبت به تیرآهن معمولی می باشد. از دیگر تفاوت تیر آهن هاش و تیرآهن معمولی ضخامت بال هاست. ضخامت بال در تیرآهن هاش بیشتر از تیرآهن معمولی یا IPE می باشد. این تفاوت در ضخامت به خوبی در نمونه های هم رده قابل مشاهده می باشد.

استحکام و مقاومت

تیر آهن هاش به جهت طراحی خاص و پهن تر شدن بال ها، طرح هندسی خاصی دارد. این ویژگی هندسی موجب شده تا تیرآهن بال پهن، استحکام و مقاومت برشی بیشتری داشته باشد. همینطور در برابر ارتعاشات هم مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

استاندارد ساخت

استاندارد ساخت تیر آهن معمولی یا I شکل، اغلب استانداردهای چین و روسیه می باشد. اما در تولید تیر آهن هاش معمولاً استانداردهای اروپا در نظر گرفته می شود.

سطح مقطع تیرآهن هاش

پهنای بال موجب افزایش سطح مقطع یا همان مساحت تیر آهن می شود. پس تنش وارده بر عضو نسبت به تیرآهن معمولی کاهش می یابد. چون تنش حاصل تقسیم نیرو بر سطح مقطع می باشد. پس با افزایش سطح مقطع (کوچک شدن مخرج کسر) میزان تنش کاهش می یابد. همین عامل موجب شده تا تیر آهن هاش گزینه خوبی برای استفاده در ستون و تکیه گاه عمودی باشد. جایی که میزان تنش و نیروهای وارده زیاد می باشد.

طول استفاده

به جهت استحکام و مقاومت بالای تیر آهن هاش از آن ها می توان برای طول تا 100 متر هم استفاده کرد. در حالی که تیر آهن معمولی تا طول 30 متر کاربرد دارد.

قیمت تیرآهن هاش و معمولی

قیمت تیرآهن بال پهن و تیرآهن معمولی هم با یکدیگر اختلاف دارد. اگر نگاهی به لیست قیمت تیر آهن هاش و تیرآهن معمولی بیندازید، شاهد این تفاوت خواهید بود. مشخصات فنی نظیر ابعاد، ضخامت و نوع فولاد مصرفی بر قیمت تیرآهن مؤثر می باشد.

عوامل مؤثر بر قیمت تیرآهن هاش

شاید بپرسید، قیمت و هزینه خرید تیرآهن هاش به چه عواملی بستگی دارد؟ در ادامه به اصلی ترین فاکتورهای مؤثر بر قیمت تیرآهن بال پهن یا تیر آهن هاش اشاره می کنیم.

قیمت جهانی فولاد و دلار

نرخ ارز و همینطور قیمت روز فلزات اساسی نظیر آهن بر هزینه تولید کارخانه ها مؤثر می باشد. در نتیجه افزایش یا کاهش آن بر قیمت همه شده و هزینه خرید تیرآهن هاش اثرگذار می باشد.

مشخصات فنی تیر آهن هاش

بدون شک، ضخامت، طول و ابعاد تیر آهن نقش مهمی در قیمت دارد. چون سبب افزایش وزن و میزان فولادی مصرفی می شود. قیمت تیر آهن هاش سنگین به مراتب بالاتر از قیمت تیر آهن هاش سبک می باشد.

مرکز خرید تیرآهن بال پهن

برای خرید پروفیل های فولادی روش های متعددی وجود دارد. خرید مستقیم از کارخانه، انبارها، بازار آهن آلات و فروشگاه های اینترنتی شرکت های تجاری از جمله آن هاست. در این میان شرکت های تجاری به جهت عدم محدودیت زمانی و مکانی و ارسال به سراسر کشور، گزینه مناسبی می باشند.

هزینه های بارگیری و ارسال تیر آهن هاش

فاصله حمل، شیوه ارسال و نحوه بارگیری و تخلیه از عوامل مهم بر قیمت پروفیل های فولادی می باشد. طبیعتاً این عامل بر قیمت روز تیرآهن هاش هم مؤثر می باشد.

برند سازنده

هم اکنون کارخانه های مختلفی اقدام به تولید تیرآهن هاش می کنند. از جمله تیر آهن هاش ذوب آهن اصفهان، البرز ایرانیان، فولاد غرب آسیا و کرمانشاه. مطمئناً این موارد در کنار محصولات خارجی، قیمت خرید تیرآهن بال پهن را دستخوش تغییر خواهند کرد.

بهترین مرکز خرید تیرآهن بال پهن

آیرونید مجموعه تخصصی با سال ها فعالیت در زمینه فروش تیرآهن بال پهن می باشد. این مجموعه امکان مشاهده، بررسی و خرید انواع تیرآهن هاش با بهترین قیمت را فراهم نموده و ضمن آن که مشاوره تخصصی رایگان، امکان استعلام قیمت روز تیرآهن بال پهن – معمولی و زنبوری و… و ارسال به سراسر کشور را فراهم ساخته است.

0
دیدگاه شما آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند
فیلترها
دسترسی
رتبه بندی
افزودن به کارت
توضیحات