سبد خرید
تیرآهن راه پله

تیرآهن راه پله

0
2 هفته قبل
زمان تقریبی مطالعه: ( کلمات )

درباره سایز تیرآهن راه پله چه می دانید؟ بهترین تیرآهن برای راه پله کدام است؟ در این مطلب از ایرونید قصد داریم به معرفی تیرآهن در راه پله بپردازیم، با ما همراه باشید و از مطلب مفید این صفحه به بهترین شکل امکان استفاده کنید. شما می توانید برای دریافت قیمت تیرآهن بال پهن از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در وب سایت با ما تماس بگیرید. تیرآهن راه پله

تیرآهن راه پله

ساختمان ها از نظر نوع سازه، به دو نوع بتنی و فلزی تقسیم بندی می شوند. در ساختمان هایی با سازه فلزی، تیرآهن راه پله یکی از اجزای مهم محسوب می شود. پله ها راه خروج از ساختمان در زمان های بروز زلزله می باشد. به همین جهت به کمک تیرآهن راه پله اقدام به مقاوم سازی این جزء می کنند.

به طور کلی پله هایی که برای ساختمان تعبیه می شوند شامل دو نوع هستند. پله های اصلی که بخشی از سازه اصلی ساختمان محسوب شده و پله های فرار که بخشی از سازه اصلی نیستند، دو گروه راه پله های ساختمانی می باشند. از آن جایی که تخلیه ساختمان در مواقع حوادثی نظیر زلزله از پله انجام می شود، استحکام آن بسیار مهم می باشد. چرا که اگر در زمان بروز زمین لرزه، راه پله ها تخریب شوند می تواند منجر به آسیب های غیر قابل جبرانی شود.

تیرآهن راه پله

همه چیز درباره تیرآهن 14 اصفهان

تیرآهن راه پله

چرا به تیرآهن راه پله شمشیری می گویند؟

شمشیری راه پله اصطلاحی است که برای تیرآهن راه پله به کار می رود و شکل آن شبیه حرف Z می باشد. این نوع تیرآهن به عنوان رابطی برای طبقات مختلف ساختمان عمل می کند. اجرای شمشیری راه پله نیازمند استفاده از دال بتنی است که بر روی تیرهای شمشیری قرار می گیرد و امکان جابجایی بین طبقات ساختمان را از طریق راه پله فراهم می کند.

هرچند، باید توجه داشت که در مراحل پایانی نازک کاری ساختمان، ایجاد پلکان های راه پله بر روی این سطح شیب دار که توسط شمشیری ایجاد می شود، امکان دارد تردد راحت تر را برای عبور از آن فراهم کند. شمشیری راه پله حداقل از دو تیرآهن استفاده می کند. در صورت نیاز و با توجه به نظر طراحان، تعداد آن می تواند افزایش یابد.

سایز تیرآهن راه پله

شیب زاویه پله و طول شمشیری را باید بر اساس استاندارد مشخص کنید و کف راه پله را 30 سانتی متر و ارتفاع هر پله را 16 تا 18 در نظر بگیرید. از طریق به دست آوردن طول و ارتفاع پله به راحتی می توانید شیب پله را حساب کنید. جدول مشخصات مربوط به پلکان به شرح زیر است:

ارتفاع(سانتی متر) اندازه کف (سانتی متر) زاویه تقریبی پلکان(درجه) موارد استفاده
12 40-38 17.5-17 پلکان پارک، خیابان ها، نمایشگاه ها و به طور کلی در فضای آزاد و باز
13 38-36 20-19
14 36-34 22-21
15 34-32 25-24
16 32-30 28-26.5
17 30-28 31-29.5
18 28-26 35-33
19 26-24 38.5-36
20 24-22 42.5-40

تیرآهن راه پله

به عنوان نمونه در نظر داشته باشید ارتفاع یک راه پله حدود 18 سانتیمتر و کف آن 30 سانتیمتر باشد؛ اگر عدد 18 را بر عدد 30 تقسیم نمایید، حاصل آن 0.6 می باشد. شیب استاندارد راه پله حدودا 30 درجه است ولی در بعضی مواقع در فضای خارجی ساختمان و زیر زمین امکان دارد متفاوت داشته باشد. برای پلکان خارجی ساختمان زاویه شیب را حدودا 24 تا 28 در نظر می گیرند. در حقیقت می توان گفت زاویه با توجه به ارتفاع و کف پله تعیین می شود.

بخوانید: معرفی تیرآهن شاهین بناب

تیرآهن راه پله

جدول وزن تیرآهن اهواز

تیرآهن راه پله

محاسبه شمشیری راه پله

اجرای صحیح شمشیری با طراحی صحیح راه پله به انجام می رسد. برای این منظور، مستلزم محاسبه شیب، تعداد پله، اندازه کف پله، ارتفاع پله و طول و عرض آن هستیم. به طورکلی و در ریاضیات، شیب به صورت نسبت ارتفاع به طول یک سطح تعریف می شود. همچنین، تانژانت زاویه مجاور به سطح شیب دار نیز، مقدار شیب آن سطح را به دست می دهد. شیب مربوط به شمشیری راه پله هم به همین صورت محاسبه می شود که باید مطابق با استاندارد تعیین شود. برای این منظور، معمولاً ارتفاع هر پله در حدود 16 تا 18 سانتی متر و کف راه پله هم در حدود 30 سانتی متر در نظر گرفته می شود.

با در اختیار داشتن طول و ارتفاع پله، شیب آن قابل محاسبه می باشد. اگر اعداد گفته شده در بالا را مدنظر قرار دهیم، با تقسیم 18 بر 30، عدد 0.6 به دست می آید که اگر از آن تانژانت وارون بگیریم، به زاویه 30 درجه می رسیم. بنابراین، شیب استاندارد راه پله در حدود 30 درجه می باشد. این شیب برای پله های درونی ساختمان می باشد. یک راه ساده تر هم برای محاسبه شیب تیرآهن راه پله وجود دارد و آن، ضرب عدد 1.62 در مقدار ارتفاع پله می باشد.

از این فرمول برای محاسبه طول شمشیری راه پله هم می توان استفاده کرد. فرض کنید ارتفاع بین دوطبقه از ساختمان که قرار است بین آن ها شمشیری اجرا شود، 3 متر می باشد. با ضرب عدد 1.62 در 3 متر، عدد 4.86 به دست می آید که برابر با مقدار طول افقی شمشیری می باشد. حال از طریق رابطه فیثاغورس داریم:

(3^2) + (4.86^2) = 32.61

مقدار 32.61 درواقع طول سطح شیب دار را به صورت توان 2 نشان می دهد. بنابراین، با جذر گرفتن از آن به عدد 5.71 می رسیم که بیانگر طول تیرآهن راه پله می باشد. پله های بیرونی و یا پله های زیرزمین امکان دارد شیب متفاوتی با پله های درونی ساختمان داشته باشند. این شیب معمولاً بین 24 تا 28 درجه در نظر گرفته می شود.

در جهت محاسبه شیب تیرآهن راه پله نیاز است که نسبت ارتفاع به کف پله محاسبه شود. در طراحی راه پله باید شیب، زاویه پلکان و طول تیرآهن راه پله بر اساس استاندارد های موجود ثبت شود. استاندارد این موضوع کف 30 سانتی متری و ارتفاع 16 تا 18 سانتی متری می باشد. برای محاسبه شیب باید طول و ارتفاع پله در نظر گرفته شده و اختلاف میان آن ها به دست آید. برای نمونه اگر بخواهیم شیب راه پله با ارتفاع 18 و کف 30 را محاسبه کنیم، ابتدا باید 18 را بر 30 تقسیم کرد. بعد از آن تانژانت وارون عدد حاصل تقسیم که در این مورد 0.6 است، میزان شیب راه پله خواهد بود.

بخوانید: معرفی تیرآهن ظفر بناب

تیرآهن راه پله

ارزان ترین تیرآهن

تیرآهن راه پله

نحوه اجرای تیرآهن راه پله

تیرآهن از جمله مقاوم ترین محصولات فولادی است که توسط نورد گرم تولید و ساخته می شود. اولین مرحله ای که در اجرای راه پله انجام می شود؛ اجرای رمپ آن توسط شاخه های تیرآهن می باشد. از جمله مباحث مهم محاسبه تیرآهن راه پله و شمشیری راه پله است. اجرای اسکلت فولادی نیازمند کمک افراد متخصص با مهارت بالا است.

البته در نظر داشته باشید که اجرای سازه فولادی سخت است؛ اما باید با دقت و مهارت بالایی انجام شود. با رعایت ضوابط مربوط به سادگی می توان سازه اصولی و با کیفیتی را بسازید. در نظر داشته باشید که در اجرای تیرآهن راه پله باید مواردی را رعایت کنید که در ادامه به بیان آن می پردازیم.

 1. باید ابتدا مقطع مناسب را با توجه به بارهای وارده بر سازه انتخاب کنید.
 2. طبق محاسبات تیرآهن راه پله و نقشه های اجرایی ساخت راه پله را آغاز کنید. جهت اجرای شمشیری راه پله تیرآهن باید در طول های مورد نیاز برش داده شده سپس با جوشکاری و اتصال مقاطع به یکدیگر در قسمت تعیین شده نصب کنید.
 3. سطح شیبدار راه پله را همراه با پاگردها بر روی شمشیری راه پله در نظر بگیرید. تیرآهن راه پله
 4. ناحیه اتصال دو تیرآهن که توسط جوشکاری به یکدیگر اتصال داده شده است؛ بسیار ضعیف می باشد. به همین خاطر باید از ورق پلیت برای تقویت این قسمت استفاده نمایید.
 5. در نظر داشته باشید که بال پایین تیرآهن و جان آن برش داده می شود. اما بال بالایی دست نخورده باقی خواهد ماند. پس از برشکاری ناحیه خورد قسمت بالای تیرآهن فرم لازم را پیدا کرده و زاویه دار خواهد شد.

تیرآهن راه پله

نصب شمشیری راه پله

پس از آن که محاسبات مربوط به شمشیری راه پله انجام شد، لازم است که اتصال آن ها به بدنه سازه انجام شود. قرارگیری تیرآهن راه پله در ستون، در جان تیرآهن و یا بر صفحه فونداسیون پله، سبب ایجاد و تقویت استحکام خواهد شد.

تیرآهن راه پله به علت آن که امکان فرونشست زمین و یا شکست آجر وجود دارد، نباید از روی زمین شروع شود و یا بر روی آجر قرار گیرد. برعکس شروع تیرآهن پله از روی فونداسیون خواهد بود. به همین جهت ابتدا محل فونداسیون پله مشخص شده و پس از آن پی کنی شروع می شود.

اجرای بتن مگر، در مرحله بعد انجام می شود که طی آن فونداسیون پله قالب بندی خواهد شد و آرماتورهای مورد نیاز درون پی قرار داده می شوند. نهایتا بتن ریزی و اتصال صفحه ستون از طریق پیچ و مهره به آرماتور بولت انجام می گیرد.

چهار عدد میلگرد آجدار سایز 20 به بالا در آرماتور بولت بکار گرفته می شود و پس از سفت و محکم شدن بتن، شمشیری راه پله به صفحه ستون توسط ورق و نبشی جوشکاری می شود. در انتها هم لازم است که بین تیرآهن طاق اعمال شود.

بخوانید: نحوه محاسبه تحمل بار تیرآهن

تیرآهن راه پله

نکات اجرای راه پله با تیرآهن

 • انتخاب مقطع مناسب تیرآهن راه پله

مقطع تیرآهن باید به صورت متناسب با بار وارده بر روی راه پله انتخاب شود. این انتخاب باید با توجه به میزان بار وارده و نیازهای سازه صورت گیرد.

 • اجرای سطح شیب دار و رمپ

بر روی تیرآهن های راه پله، سطح شیب دار و رمپ به همراه پاگرد اجرا می شود. این اجرا به صورت دقیق و با توجه به استانداردهای ایمنی صورت می گیرد.

 • تقویت اتصالات

برای تقویت ناحیه اتصال دو تیرآهن از طریق جوشکاری، از ورق مورد استفاده قرار می گیرد. این ورق ها به صورت مناسب در نواحی اتصال نصب و جوشکاری می شوند تا استحکام و ایمنی اتصالات تضمین شود.

 • اتصال به فونداسیون

اتصال راه پله طبقه اول به فونداسیون از طریق میلگرد و بیلت انجام می شود. این اتصالات باید به صورت مناسب و قوی انجام شود تا راه پله به صورت کامل به سازه متصل شود.

 • اتصال به اسکلت فولادی

اتصال تیرآهن راه پله در اسکلت فولادی به ستون و تیر به کمک جوشکاری، پرچ و پیچ انجام می شود. این اتصالات باید به صورت کاملاً محکم و استحکام دار اجرا شوند تا راه پله به صورت ایمن و پایدار در سازه قرار گیرد.

با رعایت این نکات و اجرای دقیق و کارآمد مراحل مرتبط، می توان به صورت موفقانه یک راه پله با تیرآهن دوام و ایمن را ایجاد کرد.

 • نصب شمشیری راه پله

پس از انجام محاسبات مربوط به شمشیری راه پله، مرحله بعدی اتصال آن ها به بدنه سازه می باشد. قرارگیری تیرآهن راه پله در ستون، جان تیرآهن یا بر روی صفحه فونداسیون پله، به تقویت و ایجاد استحکام اتصال کمک می کند.

تیرآهن راه پله باید به خاطر امکان فرونشست زمین یا شکست آجر، از روی زمین یا آجر شروع نشود. بنابراین، شروع تیرآهن پله از روی فونداسیون صورت می گیرد. ابتدا محل فونداسیون پله مشخص شده و سپس پی کنی آغاز می شود.

سپس، مرحله اجرای بتن مگر آغاز می شود. در این مرحله، فونداسیون پله قالب بندی شده و آرماتورهای لازم درون پی قرار داده می شوند. پس از آماده سازی، بتن ریزی و اتصال صفحه ستون از طریق پیچ و مهره به آرماتور بولت انجام می گیرد.

برای تقویت اتصال، چهار عدد میلگرد آجدار سایز 20 به بالا در آرماتور بولت مورد استفاده قرار می گیرد و پس از سفت و محکم شدن بتن، شمشیری راه پله به صفحه ستون توسط ورق و نبشی جوشکاری می شود. در نهایت، لازم است که بین تیرآهن طاق هم اعمال شود تا اتصالات به صورت کامل و محکم تضمین شود.

تیرآهن راه پله

خرید انواع تیرآهن از آیرونید

بسیاری از کاربران با این سوال مواجه می شوند که چگونه می توان برای خرید این تیرآهن با قیمتی مناسب و کیفیتی بی نظیر اقدام نمود؟ امروزه متاسفانه بسیاری از مراکز فروش آهن آلات، این محصول را با قیمت های نجومی به بازار عرضه می کنند. اما هیچ جای نگرانی وجود نخواهد داشت تا زمانی که فروشگاه آیرونید پا بر جای است؛ شما می توانید با مراجعه به آیرونید، برای خرید تیرآهن هاش با قیمتی باور نکردنی و کیفیت تضمینی اقدام کنید و لذت ببرید. علاوه بر آن، شما می توانید به صورت آنلاین هم از این مجموعه خرید کنید و سفارش خود را در محل مورد نظر تحویل بگیرید.

0
دیدگاه شما آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند
دسترسی سریع
آیرونید، مرکز بزرگ فروش انواع آهن آلات در ایران است که تیرآهن، میلگرد، نبشی، پروفیل، ورق، فنس و … را با بهترین کیفیت و قیمت از کارخانه های تولید کننده مطرح، تامین می کند. این مجموعه سال هاست که فعالیت حرفه ای خود را ادامه داده و توانسته رضایت افراد بسیاری را جلب کند. برای اطلاعات بیشتر و خرید آهن آلات همین حالا با ما تماس بگیرید.
چگونه اعتماد کنیم
آدرس دفتر مرکزی
طراحی شده در استودیو دیزاین الفبا وب
فیلترها
دسترسی
رتبه بندی
افزودن به کارت
توضیحات