راه ارتباطی با ما
بستن
تماس با کارشناسان

برای ارتباط با کارشناسان ما روی دکمه سبز رنگ کلیک کنید, سپس داخلی کارشناس مورد نظر را شماره گیری کنید.

پرستور گلستانی کارشناس فروش نبشی داخلی 4 تماس با کارشناس
مهتاب کرامتی کارشناس فروش نبشی داخلی 5 تماس با کارشناس
سمیرا حسین پور کارشناس فروش نبشی داخلی 2 تماس با کارشناس
همه چیز درباره تیرآهن 14 اصفهان

همه چیز درباره تیرآهن 14 اصفهان

0
1 ماه قبل
زمان تقریبی مطالعه: ( کلمات )

در این مطلب قصد داریم به همه چیز درباره تیرآهن 14 اصفهان بپردازیم، با ما همراه شده با یکی از مهم ترین مقاطع فولادی در ساختمان سازی آشنا شوید. در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد که تیرآهن 14 چیست و چه مشخصاتی دارد. در ادامه نحوه تولید، برندهای برتر و کاربردها و نحوه محاسبه بار و وزن آن را مرور می کنیم. همه چیز درباره تیرآهن 14 اصفهان

این محصول در سایزهای متعددی تولید می شود که یکی از کاربردی ترین آن ها تیرآهن 14 می باشد. تیرآهن، یکی از مهم ترین مقاطع یا پروفیل های فولادی در ساختمان سازی می باشد.  مقطعی که کاربردهای متعددی در ساختمان همانند ساخت خرپا و پوشش سقف داشته و از ویژگی های فنی منحصر به فردی هم برخوردار می باشد.

همه چیز درباره تیرآهن 14 اصفهان

شکل کلی همه تیرآهن ها هم H یا I شکل می باشد. تیرآهن در ساخت اسکلت، سقف، خرپا، ستون و غیره به کار می رود. این محصول از دو بال و یک جان تشکیل می شود. جان، قسمتی از تیرآهن بوده که بین دو بال قرار می گیرد.

عرض بال تیرآهن 14 می تواند متفاوت باشد. بااین حال معمولا این بخش را هم با عرض 6٫6 سانتی متر تولید می کنند. این محصول در نهایت در شاخه های 6 یا 12 متری در بازار عرضه می شود.

روش های مختلفی برای دسته بندی تیرآهن وجود دارد که یکی از آن ها سایز عرض جان می باشد. براین اساس، تیرآهن در انواع هشت تا 60 سانتی متری تولید می شود. بااین حال، یکی از کاربردی ترین انواع این محصول، تیرآهن 14، با عرض جان آن 14 سانتی متر می باشد. همه چیز درباره تیرآهن 14 اصفهان

تیرآهن چگونه تولید می شود؟

مراحل تولید تیرآهن، متنوعبوده که یکی از روش های رایج و متداول شکل دهی فلزات، نورد گرم است. بدین صورت که ابتدا شمش فولادی از نوع شمشه (بلوم) با مقطع و طول مشخص به درون کوره های حرارتی نورد ریخته شده و پس از رسیدن به درجه حـرارت مورد نظر و عبور از قفسه های نورد ابتدایی مقطع آن کاهش و طول آن را افزایش می دهند و نهایتاً با عبور از قفسه های نورد میانی و پایانی به شکل تیرآهن تبدیل می شود و سپس به طول های مورد نظر برش و بسته بندی می شوند.

بال و جان تیرآهن چیست؟ همه چیز درباره تیرآهن 14 اصفهان

اگر از سطح مقطع تیرآهن به آن نگاه کنیم دو ورق که به صورت افقی در بالا و پایین تیر قرار گرفته اند بال و ورق ضخیمی که در بین این دو مقطع به صورت عمودی قرار گرفته است را جان می گوییم.

کاربردهای تیرآهن 14 در صنعت

  • در پالایشگاه ها به خاطر اینکه سازه ها احتیاج به مقاومت بالا و طول زیاد دارند از تیرآهن هاش به کار می رود. تیرآهن هاش به خاطر سطح مقطع خاص آن می تواند برای مصارف با طول 100 متر استفاده شود. تیرآهن هاش به خاطر نوع هندسه آن ها مقاومت قابل توجهی در برابر نیروهای برشی و خمشی نسبت به تیرآهن معمولی دارند. پهنای بال یا همان عمق زیاد این تیرآهن موجب شده استفاده از آن ها استحکام بیشتری به سازه ببخشد. همه چیز درباره تیرآهن 14 اصفهان
  • مهمترین سازه در کف کشتی ها، تیرآهن شاه تیر بدنه اصلی بوده که به عنوان ستون فقرات کشتی شناخته می شود. کلیه المان های اصلی سازه به  صورت مستقیم و غیرمستقیم با شاه تیر اصلی بدنه ارتباط دارند.

مشخصات فنی تیرآهن 14

این محصولات به صورت کلی به سه استاندارد INP، IPE و IPB ساخته می شوند. IPE استاندارد اروپاییبوده که کاربرد زیادی در ایران دارد و بیشتر تولید کنندگان با این استاندارد به تولید تیرآهن می پردازند. اگر از سطح مقطع تیرآهن به آن نگاه کنیم دو ورق که به صورت افقی در بالا و پایین تیر قرار گرفته اند بال و ورق ضخیمی که در بین این دو مقطع به صورت عمودی قرار گرفته است را جان می گوییم.

مهم ترین مشخصه تیرآهن IPE ضخامت بال آنبوده که در تمام طول تیر اهن یکسان می باشد. تیراهن IPE عموما به طول 12 متر طراحی و تولید شده و به بازار عرضه می شود. وقتی کارخانه با استانداردهای IPE تیرآهن را طراحی و تولید کند کلیه مشخصات طبق جداول استاندارد IPE قابل بررسی و استخراج می باشد. در صورت رعایت کلیه استانداردها توسط تولیدکننده نیازی به تست تیرها نیست. این موارد در قیمت تیرآهن 14 اصفهان  تاثیرگذار می باشند. همه چیز درباره تیرآهن 14 اصفهان

مقاومت تیرآهن 14

شاید بپرسید علت کاربرد بیشتر تیرآهن 14 چیست؟ در پاسخ باید به مقاومت بالای این محصول در برابر نیروهای برشی، خمشی و تنشی اشاره کنیم. این تیرآهن به خوبی مقاومت ساختمان را در برابر نیروهای خارجی افزایش داده و موجب خنثی شدن فشار بارهای مرده می شود. لازم به ذکربوده که مقاومت پیچشی این محصول در مقایسه با مقاومت برشی و کششی آن کمتر می باشد. این ویژگی، زمان کاربرد این تیرآهن باید مورد توجه قرار گیرد.

استاندارد تیرآهن 14

تیرآهن با استانداردهای مختلفی تولید می شود که IPE، INP، CPE و IPB مهم ترین آن ها می باشند. تولید تیرآهن 14 اما بیشتر با استاندارد IPE  انجام می شود. استانداردی که نشان می دهد این محصول از نوع تیرآهن های I  شکل بوده و ضخامت بال های آن از ابتدا تا انتها ثابت می باشد. به طورکلی، تیرآهن های IPE، معمول ترین و کاربردی ترین انواع این محصول در صنعت محسوب می شوند. ماده اولیه در تولید آن ها هم فولادهای S235، S275 و S355 می باشند. همه چیز درباره تیرآهن 14 اصفهان

لازم به ذکربوده که تولید تیرآهن 14 به شکل لانه زنبوری و هم با استاندارد INP  هم با کاربردهای خاص قابل انجام می باشد. جان تیرآهن های لانه زنبوری شامل حفره های دایره ای یا 6 ضلعی منتظمبوده که موجب کاهش وزن و قیمت محصول می شود. تیرآهن 14 با استاندارد INP  هم محصولیبوده که ضخامت بال هایش از محل اتصال به جان تا انتها کاهش پیدا می کند.

 

کاربردهای تیرآهن 14 چیست؟

اصلی ترین کاربرد تیرآهن 14 در ساختمان سازی می باشد. از انواع سنگین تر این محصول برای ساخت خرپا استفاده می کنند که موجب افزایش مقاومت سقف می شود. ساخت ستون های جوشکاری یا پیچ شده هم با تیرآهن 14 معمول می باشد. این محصول در ساخت صفحات کفی ستونی هم کاربرد دارد. همه چیز درباره تیرآهن 14 اصفهان

کاربرد عمده این کفی ها در اتصال نبشی ها به ستون بوده و تحمل بار ساختمان را افزایش می دهند. در ساخت تیرهای اصلی و میانه هم از تیرآهن سایز 14 به کار می رود. اگر می پرسید دیگر کاربردهای تیرآهن 14 چیست؟ در پاسخ باید به ساخت پالایشگاه، ساخت اسکله و کشتی، پل سازی (به خصوص تیرآهن سایز 14 لانه زنبوری) اشاره کرد.

نحوه محاسبه تحمل بار تیرآهن 14

در کتاب مقررات ملی ساختمان ایران، روش های متعددی برای محاسبه تحمل بار تیرآهن 14 ارائه شده. در همه فرمول ها، سطح مقطع و وزن آن و هم وزن کل پروفیل به عنوان متغیر حضور دارند. از دیگر مشخصات موثر در میزان تحمل بار این محصول، قطر بال و جان، نوع نصب اعم، وزن واحد طول، شعاع ژیراسیون، گشتاور اینرسی و فاصله مرکز سطح تا سطح بیرونی می باشند. در جدول زیر، تغییرات این داده ها با یکدیگر برای انواع تیرآهن IPE آورده شده.

وزن تیرآهن 14 همه چیز درباره تیرآهن 14 اصفهان

تیرآهن 14 بیشتر در محدوده وزنی 12٫9 تا 33٫7 کیلوگرم تولید می شود. با توجه به ثابت بودن عرض یا ارتفاع جان تیرآهن که 14 سانتی متر است، عوامل اصلی تعیین کننده وزن این محصول، عرض بال ها و سپس نوع آلیاژ تیرآهن می باشند. وزن تیرآهن، یکی از عوامل مهم تاثیرگذار در قیمت آن هم محسوب می شود و به طورکلی با فرمول زیر به دست می آید:

حاصل ضرب وزن یک متر از تیرآهن (مندرج در جدول اشتال) برحسب کیلوگرم در طول تیرآهن به متر

اگر تیرآهن دوبل باشد هم باید عدد به دست آمده از این فرمول را دوبرابر کنید. همه چیز درباره تیرآهن 14 اصفهان

کاربرد تیرآهن 14

یکی از کاربردی ترین و پرمصرف ترین تیرآهن های موجود در بازار، تیرآهن 14 می باشد. این تیرآهن محدوده وزنی بین 12.9 الی 33.7 کیلوگرم دارد و در بیشتر کارخانه های تولید تیرآهن داخلی، طراحی و تولید می شود. کاربرد تیرآهن 14 در ساخت خرپا، ستون، نعل و در پوشش سقف سازه بسیار گسترده. از نوع سنگین تر تیر سایز 14 برای قسمت هایی از سازه که نیاز به تحمل نیروی بیشتری دارد به کار می رود. تیرآهن 14 لانه زنبوری در بیشتر موارد در ساخت پل کاربرد دارد. تیرآهن 14 اصفهان و تیرآهن 14 اهواز نسبت به سایز 12 سنگین تر و مقاوم تر است و در قسمت های مختلف سازه به کار برده می شود.

به طورکلی قیمت روز تیرآهن اصفهان بسته به قیمت آهن امروز متغیر می باشد. چنانچه قصد استعلام قیمت روز آهن 14 اصفهان را  دارید، می توانید با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید و اطلاعات لازم را کسب کنید و برای خرید انواع تیرآهن سایز 14 در تهران و دیگر شهرها اقدام کنید. قیمت تیرآهن 14 براساس تعداد شاخه محاسبه شده و براساس کیلوگرم به فروش نمی رسد.  تیرآهن 14 دارای 14 سانتی متر ارتفاع و 3.3 سانتی متر عرض در قسمت بال تیرآهن می باشد.

تیرآهن بال پهن ذوب آهن اصفهان

کاربردهای تیرآهن 14 در ساختمان

ستون ها همه چیز درباره تیرآهن 14 اصفهان

تیرآهن با بال های پهن و یا هاش با مقطع مربعی شکل برای ستون به کار می رود. در ساختمان های بیش از یک طبقه می توان از تیرآهن به عنوان ستون یکپارچه استفاده کرد، به صورتی که طول ستون باید در حدی باشد که از سقف طبقه بالا بیرون زده باشد تا ستون طبقه بعدی را به آن متصل کنند.

تیرک های میانی

تیرک ها از شاه تیرها کوچک ترند و به نام تیر کوچک هم شناخته می شوند. آن ها به به عنوان اعضای میانجی یا ستون متصل می شود و به اندازه شاه تیرها مهم نیستند اما از آن جایی که تیرآهن در تحمل وزن ساختمان بسیار مهم است این تیرک ها در بالا و پایین تیر ها و تیرآهن ها قرار می گیرند و به نحوی در هم قفل می شوند که بتوانند فشار و نیروهای زیادی را دریافت و تحمل نمایند. این تیرک ها کمک می کنند که بارها به شاه تیر ها و شاه تیر ها به ستون ها انتقال داده شود تا نیرو به صورت عمودی منتقل شود.

اسکلت سازه فولادی

می توان از انواع تیرآهن های 14 برای مقاوم سازی ساختمان در قسمت اسکلت سازه بهره برد.

کفی ستون همه چیز درباره تیرآهن 14 اصفهان

از این محصول می توان به عنوان صفحات کفی ستونی و صفحات فولادی با ضخامت های مختلف استفاده کرد. این کفی ها برای اتصال نبشی به ستون ها بسیار مفیدند و امکان دریل کاری و ایجاد سوراخ و مشعل کاری برای برش و اتصال پیچ را می دهند. وموجب تحمل بارساختمان می شوند.

تیرهای باریک کرومیت

از تیرآهن های 14 به عنوان تیر باریک کرومیت به کار می رود. این نوع تیر ها از تیرک ها باریک تر است اما طول بیشتری دارند.

تیرهای اصلی یا شاه تیر

به اعضای افقی سازه های فلزی تیر می گویند که بر روی ستون ها و با کمک پلیت ها به یکدیگر متصل می شوند. این وسیله می تواند به عنوان شاه تیر به ستون ها متصل شود که با کمک نبشی یک طرف آن در طول بال تیرآهن و طرف دیگر به ستون متصل می شود. این نحوه اتصال به شاه تیر معروفبوده که تیرک های میانه هر طبقه را نگه می دارد.

ساخت خرپا

از دیگر کاربردهای تیرآهن 14 می توان به استفاده در ساخت خر پا هم اشاره کرد.

همه چیز درباره تیرآهن 14 اصفهان

شما می توانید برای دریافت قیمت روز تیرآهن اصفهان از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان تماس بگیرید؛ کامل ترین راهنمایی برای خرید تیرآهن اصفهان در سایزهای مختلف به شما عزیزان ارائه خواهد شد.

0
دیدگاه شما آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند
فیلترها
دسترسی
رتبه بندی
افزودن به کارت
توضیحات