راه ارتباطی با ما
بستن
تماس با کارشناسان

برای ارتباط با کارشناسان ما روی دکمه سبز رنگ کلیک کنید, سپس داخلی کارشناس مورد نظر را شماره گیری کنید.

پرستور گلستانی کارشناس فروش نبشی داخلی 4 تماس با کارشناس
مهتاب کرامتی کارشناس فروش نبشی داخلی 5 تماس با کارشناس
سمیرا حسین پور کارشناس فروش نبشی داخلی 2 تماس با کارشناس
حداقل سایز نبشی وال پست

حداقل سایز نبشی وال پست

0
4 هفته قبل
زمان تقریبی مطالعه: ( کلمات )

در زمینه طراحی و ساختمانی، انتخاب اندازه صحیح برای نبشی وال پست یکی از موارد حیاتی است که بر کیفیت و استحکام ساختمان تأثیر مهمی دارد. حداقل سایز نبشی وال پست یک پارامتر مهم است که باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان از عملکرد بهینه و ایمنی ساختمان اطمینان حاصل کرد.

در این مقاله، به بررسی اهمیت حداقل سایز نبشی وال پست و تأثیر آن بر عملکرد و استحکام ساختمان پرداخته خواهد شد. ابتدا به تعریف و اهمیت نبشی وال پست و نکات مهم در انتخاب اندازه آن پرداخته و سپس به روش‌های محاسبه و تعیین حداقل سایز نبشی وال پست پرداخته خواهد شد.

هدف این مقاله، آگاهی‌بخشی درباره اهمیت حداقل سایز نبشی وال پست برای مهندسان و طراحان ساختمانی است تا بتوانند با دقت و استدلال منطقی اندازه صحیح برای نبشی وال پست را انتخاب کرده و از عملکرد بهینه و استحکام مناسب ساختمان اطمینان حاصل کنند.

حداقل سایز نبشی وال پست

همین الان ببینید: قیمت روز نبشی ساختمانی

وال پست چیست؟

در کلامی ساده می توان وال پست را نوعی نگهدارنده دانست که با انتقال نیروی وارده بر دیوارها به قاب ساختمان، موجب استحکام بیشتر دیوارها می گرد. وال پست، نوعی کلاف است که موجب ایجاد ارتباطی مؤثر بین دیوار و اسکلت می شود. به این ترتیب با بروز حوادثی مانند زلزله، دیوار به راحتی دچار ریزش نمی شود. حداقل سایز نبشی وال پست

از آنجاییکه دیوارها یکی از اجزاء مهم ساختمان به شمار می روند، پایدارسازی آن ها می تواند نقشی اساسی در پایدارسازی کل سازه داشته باشد و این وظیفه بر عهده وال پست می باشد. طی سال های اخیر انواع مختلف وال پست وارد بازار شده اند که هر کدام دارای ویژگی هایی منحصر به فرد با قیمت های مختلف می باشند.

حداقل سایز نبشی وال پست

ضرورت استفاده از وال پست در ساخت و ساز

امروزه استفاده از وال پست در ساخت و ساز، از ضروریات به شمار می رود، چون به طور قابل توجهی از بروز حوادث ناگوار در آینده جلوگیری به عمل می آورند. از این رو آگاهی از ضرورت و روش اجرا، انواع گوناگون وال پست و… برای هر فردی که دستی در ساخت و ساز دارد، الزامی به نظر می رسد.  یکی از مهم ترین نکاتی که زمان ساخت یک بنا باید همواره مورد توجه باشد، استحکام ساختمان در بخش های مختلف می باشد. وال پست  نقشی بسیار مهم در ایجاد و حفظ استحکام بنا دارند.

وال پست، موجب یکپارچگی هر چه بیشتر دیوار می شود و از این طریق آن را در مقابل زلزله، مقاوم می سازد. وظیفه اصلی وال پست، پایدارسازی دیوار و در نتیجه پایدارسازی بنا می باشد. به طور دقیق تر می توان گفت وال پست ها، دیوارها را به اسکلت اصلی ساختمان متصل می سازند. به این ترتیب با بروز زلزله، نیروی عظیم وارد شده بر دیوار، به اسکلت انتقال می یابد و به این ترتیب دیوارها طور قابل توجهی سالم می مانند.

ضرورت اجرای وال پست در ساختمان پس از زلزله کرمانشاه

زلزله کرمانشاه به خوبی نشان داد که نوساز یا قدیمی بودن ساختمان به تنهایی در مقاوم بودن آن نقشی ندارد. متأسفانه بسیاری از بناهای نوساز این منطقه هم با بروز زلزله به طور کامل تخریب شدند. این حجم از آسیب و خسارت نشان دهنده ضعف در ستون ها و اسکلت ساختمان و همینطور ضعف در مقاوم سازی دیگر المان ها از جمله دیوارها می باشد. از این رو، به دنبال این حادثه ناگوار، استفاده از انواع وال پست برای مقاوم سازی سازه ها، ضرورت بیشتری یافت. حداقل سایز نبشی وال پست

هر چند به کارگیری وال پست برای مقاوم سازی و یکپارچه سازی دیوارها، به معنای عدم ایجاد ترک زمان بروز حادثه نیست، اما بدیهی است که با کمک آن می توان آسیب وارده را از ریزش و خرابی صد در صدی به ایجاد ترک هایی مختصر در دیوارها تقلیل داد.

عدم اجرای وال پست چه عواقب حقوقی می تواند برای ناظر در پی داشته باشد؟ حداقل سایز نبشی وال پست

در حال حاضر، اجرای وال پست برای پایدارسازی دیوارهای بنا، یکی از مراحل مهم ساخت و ساز است که انجام آن الزامی تلقی می شود. در صورتی که سیستم وال پست حین ساخت و ساز اجرا نشود، در صورت بروز خسارت و ریزش دیوارها، ناظر ساختمان از نظر حقوقی باید پاسخ گو باشد. در واقع، اگر در اثر زلزله خسارتی متوجه ساختمان و ساکنین آن شود، ناظر هم مقصر شناخته خواهد شد.

حداقل سایز نبشی وال پست

حداقل سایز نبشی وال پست

حداقل سایز نبشی برای وال پست 5 سانتی متر (نبشی 5) است هر چند که از نبشی 4 هم می توان استفاده کرد. در بعضی موارد، از نبشی های 4 سانتی متری (نبشی 4) هم به کار می رود، اما این کار باید با احتیاط و با نظر مهندس ناظر انجام شود. علاوه بر سایز، ضخامت نبشی هم مهم می باشد.

ضخامت نبشی باید به گونه ای باشد که بتواند بار وارده را تحمل کند. معمولاً از نبشی با ضخامت 2 میلی متر برای وال پست به کار می رود. هر چه بار وارده بر وال پست بیشتر باشد، به نبشی با سایز بزرگتر و ضخامت بیشتر نیاز خواهد بود. بار وارده بر وال پست به عوامل مختلفی مانند ارتفاع دیوار، نوع دیوار، و منطقه و شرایط آب و هوایی بستگی دارد.

حداقل سایز نبشی برای وال پست به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • منطقه و شرایط آب و هوایی: در مناطق با باد و بارش زیاد، به نبشی با سایز بزرگتر نیاز خواهد بود. حداقل سایز نبشی وال پست
 • نوع دیوار: برای دیوارهای آجری به نبشی با سایز بزرگتر از دیوارهای گچی نیاز می باشد.
 • بار وارده بر وال پست: هر چه بار وارده بر وال پست بیشتر باشد، به نبشی با سایز بزرگتر نیاز خواهد بود.
 • ارتفاع دیوار: هر چه ارتفاع دیوار بیشتر باشد، به نبشی با سایز بزرگتر نیاز خواهد بود.

نکاتی که باید در مورد انتخاب نبشی برای وال پست در نظر داشت:

 1. نبشی باید به طور مرتب بازرسی و در صورت وجود زنگ زدگی یا آسیب تعویض شود. حداقل سایز نبشی وال پست
 2. استفاده از نبشی با سایز مناسب می تواند از هدر رفتن مصالح و هزینه های اضافی جلوگیری کند.
 3. نبشی باید از نظر ابعادی و هندسی دقیق باشد.
 4. نبشی باید عاری از هرگونه ترک، خوردگی، و نقص باشد.
 5. نبشی باید به طور صحیح و ایمن به دیوار و سقف متصل شود.

حداقل سایز نبشی وال پست

نحوه انتخاب نبشی مناسب برای وال پست

بعضی از عوامل کلیدی که باید در انتخاب نبشی مناسب برای وال پست در نظر گرفته شوند، عبارت هستند از:

سایز نبشی

حداقل سایز نبشی برای وال پست 5 سانتی متر (نبشی 5) می باشد. در بعضی موارد، از نبشی های 4 سانتی متری (نبشی 4) هم به کار می رود، اما این کار باید با احتیاط و با نظر مهندس ناظر انجام شود. علاوه بر سایز، ضخامت نبشی هم مهم می باشد. ضخامت نبشی باید به گونه ای باشد که بتواند بار وارده را تحمل کند. معمولاً از نبشی با ضخامت 2 میلی متر برای وال پست به کار می رود.

جنس نبشی

بهترین جنس برای نبشی وال پست، فولاد می باشد. نبشی باید از جنس مرغوب و با استحکام کافی باشد. نبشی های فولادی در گریدهای مختلفی تولید می شوند که هر کدام خواص و کاربردهای خاص خود را دارند. برای انتخاب گرید مناسب نبشی باید با مهندس ناظر مشورت کرد.

شرایط آب و هوایی

در مناطق با باد و بارش زیاد، باید از نبشی با سایز بزرگتر و ضخامت بیشتر استفاده کرد. در این مناطق باید از نبشی های گالوانیزه استفاده کرد تا در مقابل زنگ زدگی مقاوم باشند.

نوع دیوار حداقل سایز نبشی وال پست

برای دیوارهای بلندتر باید از نبشی با سایز بزرگتر و ضخامت بیشتر استفاده کرد. برای دیوارهای آجری به نبشی با سایز بزرگتر از دیوارهای گچی نیاز می باشد.

بار وارده بر وال پست

بار وارده بر وال پست به عوامل مختلفی مانند ارتفاع دیوار، نوع دیوار، و منطقه و شرایط آب و هوایی بستگی دارد. هر چه بار وارده بر وال پست بیشتر باشد، به نبشی با سایز بزرگتر و ضخامت بیشتر نیاز خواهد بود.

اشکال نبشی وال پست

نبشی وال پست معمولاً به شکل L است، اما می تواند به اشکال دیگری هم باشد، مانند نبشی با بال های نامتقارن، نبشی با بال های خمیده و نبشی سوراخ دار. نبشی با بال های نامتقارن برای مواقعی که نیاز به مقاومت بیشتر در یک جهت خاص است، مانند دیوارهای بلند، به کار می رود. نبشی با بال های خمیده برای مواقعی که نیاز به عبور لوله ها یا سیم ها از داخل نبشی است، به کار می رود. نبشی سوراخ دار برای مواقعی که نیاز به اتصال نبشی به سایر مصالح با پیچ یا مهره است، به کار می رود.

حداقل سایز نبشی وال پست

همین الان ببینید: قیمت امروز نبشی ساختمانی

 

انواع وال پست را بشناسید

وال پست ها انواع گوناگونی دارند و با توجه به بودجه در نظر گرفته شده، نوع کاربری ساختمان و… می توان مناسب ترین نوع را برای اجرا در ساختمان انتخاب نمود. در ادامه شما را با کاربردی ترین انواع وال پست ها در صنعت ساخت و ساز آشنا خواهیم کرد. حداقل سایز نبشی وال پست

وال پست های ساخته شده با مقطع IPE

به عنوان اولین نوع وال پست که کاربرد فراوانی دارد، می توان به وال پست با مقطع IPE اشاره داشت. این نوع از وال پست از فولاد مقاوم نورد سرد یا گرم ساخته می شود و معمولاً متشکل از 4 قطعه نبشی یا ناودانی می باشد. این قطعه فولادی به عنوان وادار قائم میانی و کناری استفاده می شود و اجرای آن در دیوارهایی با طول 4 متر و بیشتر، الزامی می باشد. وال پست با مقطع IPE زمان بروز زلزله، امکان حرکت دیوار در صفحه خود را فراهم می سازد. در واقع این قطعه، دیوار را از قاب جدا می کند و به کمک اتصالات کشویی، لغزش دیوار را بدون احتمال ریزش و خرابی میسر می کند.

وال پست با مقطع ناودانی

نوع دیگری از انواع وال پست دارای مقطعی تشکیل شده از پروفیل ناودانی (U شکل) می باشند. این نوع وال پست شرایطی را فراهم می کند تا دیوار توسط مصالحی مانند یونولیت یا پشم سنگ، از قاب جدا شود و به این ترتیب امکانی برای حرکت آزادانه دیوار زمان وارد آمدن نیروهای جانبی آسیب زننده، فراهم شود. حداقل سایز نبشی وال پست

این وال پست در دو نوع ممتد (پیوسته) و منقطع، بنابر شرایط، استفاده می شود. به طور معمول زمانی که اهمیت سازه بالا باشد (برای مثال در بیمارستان ها)، از وال پست ناودانی ممتد به کار می رود تا احتمال آسیب و حتی ترک خوردگی دیوارها به حداقل برسد. در مواردی که اهمیت بنا کمتر باشد، استفاده از نوع منقطع در اولویت قرار می گیرد. خوب است بدانید این نوع وال پست در مواردی به عنوان وادار قائم هم به کار می رود.

یکی از مزایای استفاده از وال پست با مقطع U شکل، عدم نیاز به نصب نبشی می باشد. این نوع وال پست از طرفی امکان حرکت دیوار را در صفحه خود فراهم می کند و از طرفی فضایی برای نصب مصالح متراکم ایجاد می کند. به همین دلیل زمان به کارگیری آن، نیازی به نصب اتصالات دیگر مثل نبشی ها نخواهد بود. همینطور استفاده از این نوع وال پست، نصب میلگردها را هم آسان تر می سازد.

وال پست با مقطع باکس فولادی حداقل سایز نبشی وال پست

نوع دیگری از انواع مرسوم وال پست دیوار، وال پست با مقطع باکس فولادی (یا مقطع قوطی) نامیده می شود. این نوع وال پست به عنوان وادار قائم و وادار افقی استفاده می شود.

خوب است بدانید نصب این نوع وال پست، به خاطر شکل هندسی منظم آن، هیچ گونه بی نظمی در سازه ایجاد نمی کند. علاوه بر این می توان آن را به راحتی با اتصالات پیچی یا جوشی، به ساختمان متصل کرد. وال پست با مقطع باکس فولادی به عنوان یک تکیه گاه قابل اعتماد برای دیوار، استفاده می شود و به کمک نبشی های کنترل کننده، شرایطی را فراهم می کند تا دیوار زمان بروز زلزله، امکان حرکت آزادانه در صفحه خود داشته باشد. به این ترتیب کمترین آسیب به ساختمان وارد می شود.

وال پست مش

می توان گفت وال پست مش، از جمله جدیدترین و بهترین انواع نگهدارنده برای دیوارها به شمار می رود که در طول مدتی کوتاه توانسته طرفداران زیادی به دست آورد. وال پست مش متشکل است از توری فایبرگلاس که به کمک لایه های پلاستر گچی یا سیمانی، روی سطح دیوار از دو طرف نصب می شود.

این توری ها که گاهی با عنوان مش فایبرگلاس هم شناخته می شوند به راحتی موجب یکپارچه شدن سطح دیوارها می گردند و به این ترتیب از بروز آسیب های جدی در زلزله، جلوگیری می کنند. استفاده از وال مش ها امروزه بسیار رایج است، چون نسبت به سایر انواع وال پست مزایای متعددی دارند و از همه مهم تر مقرون به صرفه می باشند.

وال پست مش به خاطر کاهش هزینه ها بین 40 تا 60 درصد، طرفداران زیادی دارد. علاوه بر این به کمک این روش، بار مرده ساختمان هم به حداقل می رسد و این خود به ایمنی بیشتر سازه کمک می کند. اجرای آسان، در کمترین زمان ممکن، یکی دیگر از مزایای این سیستم وال پست مش به شمار می رود. در این روش خبری از وادارهای قائم و افقی و میلگرد بستر معمول در اجرای وال پست نبوده و علاوه بر این در مرحله نازک کاری نیز، دیوار دچار ترک خوردگی نمی شود. حداقل سایز نبشی وال پست

وال پست با مقطع نبشی

نوع دیگری از نگهدارنده دیوار که نسبت به سایر انواع فلزی آن، هزینه نسبتاً کمتری دارد، وال پست با مقطع نبشی می باشد. وال پست با مقطع نبشی به عنوان یک وادار میانی یا کناری برای مهار حرکت خارج از صفحه دیوار، استفاده می شود. این نوع وادار هم به کمک اتصالات پیچی و جوشی به دیوار متصل می شود. وال پست با مقطع نبشی به عنوان وادار قائم هم قابل استفاده می باشد.

خوب است بدانید علت هزینه پایین تر وال پست با مقطع نبشی، نحوه ساخت آن می باشد. در واقع این نوع وال پست را می توان به راحتی در یک محیط کارگاهی و تنها به کمک دو ورق که با زاویه 90 درجه به هم اتصال یافته اند، تهیه کرد.

حداقل سایز نبشی وال پست

همین الان ببینید: لیست قیمت نبشی ساختمانی

آشنایی با نکات اجرایی وال پست

از جمله نکات اجرایی که در آیین نامه 2800 لحاظ شده اند، به قرار زیر می باشند:

 • درصورت استفاده از سیستم وال مش به شکل سرتاسری، از مش فایبرگلاس با گرماژ 40 گرم بر متر مربع به کار می رود.
 • همینطور درصورت استفاده از سیستم وال مش به شکل نواری مدنظر باشد، از مش فایبرگلاس با گرماژ 100 گرم بر متر مربع به کار می رود.
 • اگر دهانه دیوار بیشتر از 4 متر باشد، اجرای وادار قائم ضروری می باشد. حداقل سایز نبشی وال پست
 • در صورتی که دیوار دارای ارتفاعی بیش از 3.5 متر از تراز کف باشد، اجرای وادار افقی الزامی می باشد.
 • قبل از بتن ریزی سقف، در محل اجرای نگهدارنده دیوار باید بیس پلیت زیر ورودی تیر بتنی اجرا شود.
 • در صورتی که نازک کاری روی دیوار از جنس سیمان انتخاب شده باشد در سیستم وال پست مش از مش فایبرگلاس AR یا مش فایبرگلاس مقاوم به قلیااستفاده باید شود.
 • در مقابل اگر نازک کاری دیوار ازجنس گچ منظور شده باشد استفاده از توری فایبرگلاس معمولی (E-glass) مجاز می باشد.
 • به زمان اجرای والپست، سایز نبشی وال پست باید حداقل 4 یا 5 سانتی متر باشد. همینطور در صورت استفاده از پروفیل به عنوان وادار، می توانید از قوطی های مربعی سایز 50 تا 150میلی متری استفاده کنید.

آگاهی از بخش های مختلف ذکر شده در آیین نامه کمک می کند اجرای وال پست دیوار به بهترین شکل انجام شود و در نهایت بنایی مقاوم در مقابل زلزله ساخته شود. بدون شک، اجرای صحیح وال پست از بروز خسارت های جدی در آینده جلوگیری به عمل خواهد آورد و از این جهت ارزش زیادی دارد. حداقل سایز نبشی وال پست

وال پست در مقررات ملی ساختمان و آیین نامه 2800

آیین نامه 2800 به طور کامل و با جزئیات کافی، نحوه اجرای وال پست و همینطور ابعاد مورد نیاز جهت طراحی و تهیه تجهیزات را تعیین کرده می باشد. اولین نکته ای که در این آیین نامه مورد تأکید قرار گرفته، لزوم به کارگیری وال پست برای تمام دیوارهای جانبی (خصوصاً دیوار نما) به منظور مقاوم سازی در مقابل حوادثی مثل زلزله می باشد.

طبق این آیین نامه، تمام لبه های آزاد دیوارها و لبه های قائم دیوارهای غیر سازه ای باید به طور مناسب مهار شوند. همینطور لبه های افقی دیوار غیرسازه ای باید با کلاف فولادی یا ناودانی 6 مقید شوند. دیوارهای داخلی که ارتفاعی بیشتر از یک متر و هشتاد سانتی متر دارند نیز، باید از طرفین به سازه مهار گردند.

حداقل سایز نبشی وال پست

خرید با کیفیت ترین نبشی های ساختمانی و صنعتی از آیرونید

آیرونید یکی از برترین و پرطرفدارترین فروشندگان نبشی های ساختمانی و صنعتی در ایران و جهان است. این مجموعه با سال ها سابقه فعالیت در زمینه تولید محصولات فلزی با کیفیت بالا، توانسته جایگاه ویژه ای در بازار به خود اختصاص دهد و اعتماد مشتریان خود را جلب کند. نبشی های ساختمانی و صنعتی آیرونید با استفاده از مواد اولیه با کیفیت و فرآیندهای تولید پیشرفته، دارای مزایای فراوانی هستند. این محصولات با دقت و دقت بالا تولید می شوند و دارای طراحی های متنوع و زیبا می باشند که به هر نوع معماری و طراحی داخلی سازگاری دارند.

از دیگر ویژگی های برجسته نبشی های آیرونید می توان به مقاومت بالا در برابر فشار، ضربه و شرایط جوی اشاره کرد. این محصولات با پوشش های مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی تولید می شوند که باعث افزایش عمر مفید آنها می شود. همچنین، نبشی های آیرونید دارای قیمت مناسب و رقابتی بوده و با توجه به کیفیت بالا و مقاومت آنها، بهترین گزینه برای انواع پروژه های ساختمانی و صنعتی می باشند.

بنابراین، اگر به دنبال خرید نبشی های با کیفیت و قابل اعتماد هستید، بهترین گزینه برای شما آیرونید است. همین حالا برای ثبت سفارش و دریافت اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در وب سایت با ما تماس حاصل فرمایید. حداقل سایز نبشی وال پست

0
دیدگاه شما آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند
فیلترها
دسترسی
رتبه بندی
افزودن به کارت
توضیحات