راه ارتباطی با ما
بستن
تماس با کارشناسان

برای ارتباط با کارشناسان ما روی دکمه سبز رنگ کلیک کنید, سپس داخلی کارشناس مورد نظر را شماره گیری کنید.

پرستور گلستانی کارشناس فروش نبشی داخلی 4 تماس با کارشناس
مهتاب کرامتی کارشناس فروش نبشی داخلی 5 تماس با کارشناس
سمیرا حسین پور کارشناس فروش نبشی داخلی 2 تماس با کارشناس
همه چیز درباره ناودانی اروپایی

همه چیز درباره ناودانی اروپایی

0
2 هفته قبل
زمان تقریبی مطالعه: ( کلمات )

ناودانی اروپایی چیست؟ چرا باید برای خرید ناودانی های اروپایی هزینه کرد؟ ناودانی صنعتی و ساختمانی یک پروفیل است که از نظر شکل هندسی شبیه U انگلیسی می باشد. سطح مقطع ناودانی از یک جان به صورت افقی و دو بال به صورت عمودی تشکیل شده می باشد. ناودانی ها را معمولا بر اساس فاکتور های مختلفی مثل شکل ظاهری، روش تولید، جنس و وزن تقسیم بندی می کنند.

تاریخچه ناودانی

ناودانی چیست؟ ناودانی نوعی مقطع فولادی باز است که تحت استانداردهای جهانی مشخصی تولید می شود. این مقطع فولادی که در زبان انگلیسی به نام U-Channel معروف است؛ از یک بخش افقی به نام جان و دو بخش عمودی به نام بال تشکیل شده می باشد. مقطع ناودانی به دو صورت U و C دیده می شود که از لحاظ شکل بال با یکدیگر متفاوت هستند. از جمله مشخصات ناودانی U شکل می توان به وجود دو بال مخروطی و از جمله مشخصات ناودانی C می توان به دو بال موازی اشاره کرد.

ناودانی دارای جنس های مختلفی است که انواع گالوانیزه، استنلس استیل و آلومینیوم از جمله مهم ترین آن ها هستند. انواع مختلف ناودانی کاربردهای متفاوتی دارند. پروفیل ناودانی در حال حاضر یکی از پرفروش ترین متریال ها است که توسط کارخانه های مختلفی تولید می شود. موضوع انتخاب نوع باکیفیت یک فلز، آلیاژ و یا پروفیل و مقطع از اهمیت بالایی برخوردار بوده و مسئول خرید پروژه های عمرانی و صنعتی باید در قبال آن مسئولیت پذیری داشته باشد.

پس حتماً پس از خرید و تحویل، نمونه ای از ناودانی را مورد تست و بررسی فنی قرار دهید و مشخصات آن را چک کنید تا از کیفیت ناودانی مطابق با آن چیزی که در فاکتور فروش و شناسه محصول آمده است، اطمینان حاصل کنید.

کلیک کنید: قیمت ناودانی اروپایی

 

همه چیز درباره ناودانی اروپایی

به طور کلی انواع ناودانی فولادی تولید شده در جهان، بر اساس سه استاندارد زیر می باشد.

 • ناودانی دارای استاندارد DIN EN ISO 12944-3 که در برابر خوردگی هم مقاوم می باشد.
 • ناودانی تولید شده بر اساس استاندارد اروپایی DIN-1026
 • ناودانی با استاندارد فرانسه NF A 45-255

یکی از انواع ناودانی موجود در بازار ایران این ناودانی از نوع UNP است، این ناودانی از ضخامت و وزن قابل قبولی برخوردار می باشد. در واقع می توان گفت وزن این نوع ناودانی ها، یکی از مشخصه های بارز آن ها به شمار می آید. ناودانی اروپایی وارداتی در سایزهای بین 30 تا 400 میلی متر به بازار عرضه می شود.

در صورتی که این نوع ناودانی در داخل ایران در سایز بین 80 تا 180 میلی متر تولید می شود. از این ناودانی در کاربردهایی که نیاز به ضخامت بالای ناودانی است استفاده می شود. ازاین رو در پروژه های بزرگ کاربرد دارد. برای شناخت بهتر این ناودانی بهتر است به تفاوت های آن با ناودانی سبک توجه کنید.

نصب آسان، مقاومت و انعطاف پذیری خوب در کنار ابعاد استاندارد و متنوع از ویژگی ناودانی هموزن اروپایی می باشد. قطر و ضخامت بیشتری نسبت به ناودانی سبک و ساده دارد. ناودانی هموزن اروپایی یکی از ناودانی ها پرمصرف در صنعت ساخت و ساز می باشد. این ناودانی مطابق با استانداردهای بین المللی نظیر استاندارد فرانسه NF A 45-255 ساخته می شود.

آنها تحت استانداردهای DIN-1024 تولید می شوند که دارای فلنج های موازی و اندازه های مختلف از 40 تا 400 میلی متر هستند. این تیرآهن ها هم با استانداردهای ملی از 80 تا 180 تولید می شوند. ناودانی اروپایی به مشخصات وزن دقیقی که در جدول اشتال ذکر شده است، پایبند هستند. این ناودانی ها در کارخانه های اروپایی مطابق با استاندارد UNP تولید می شوند.

خرید ناودانی اروپایی

در این مرکز می توانید به صورت روزانه قیمت انواع ناودانی را مشاهده نمایید.  شرکت آیرونید یکی از مطمئن ترین مراکز فروش انواع میلگرد، تیر آهن، ناودانی، آهن و …. در کشور است. جهت خرید هر کدام از این محصولات میتوانید با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید.

انواع ناودانی اروپایی

ناودانی اروپایی آهن UPNST37

یکی دیگر از ناودانی های اروپایی رایج، ناودانی فولادی st37 بوده که از پروفیل های پرفروش بازار آهن آلات به شمار می رود. فولاد به کار رفته برای تولید این پروفیل، آلیاژ st37 می باشد. در ساختار این آلیاژ، فولاد کم کربن وجود دارد که سبب شده خاصیت جوش پذیری و خواص مکانیکی ناودانی افزایش یابد.

سایر مشخصات فولاد st37 شامل کیفیت بالا و قیمت مناسب این مقطع است که آن را به یکی از ایده آل ترین گزینه های موجود در ساختمان سازی تبدیل می کند. برای افزایش مقاومت سازه در قسمت های اصلی بنا (مثل خرپا و دهانه)، افزایش تحمل بنا در برابر تنش های فولادی و کاهش وزن اسکلت فلزی، می توان از این نوع ناودانی استفاده کرد.

ناودانی اروپایی آلومینیومی

ناودانی آلومینیومی سبک وزن هستند و مقاومت در برابر خوردگی عالی دارند. آنها معمولاً در کاربردهایی استفاده می شوند که وزن یک فاکتور حیاتی است، مثل صنعت هوافضا. آنها همچنین در سازه های فضای باز و طرح های معماری استفاده می شوند که در آن زیبایی شناسی و طول عمر مهم هستند.

ناودانی گالوانیزه اروپایی

این ناودانی با لایه ای از روی پوشانده شده اند تا مقاومت در برابر خوردگی ایجاد کنند. آنها برای برنامه های کاربردی در فضای باز و محیط هایی که محافظت در برابر زنگ زدگی و خوردگی بسیار مهم است مناسب هستند. ناودانی گالوانیزه اروپایی معمولاً در ساخت و ساز، زیرساخت ها و سایر پروژه هایی که قرار گرفتن در معرض عناصر یک نگرانی است استفاده می شود.

ناودانی استیل اروپایی

ناودانی استیل ضد زنگ در برابر خوردگی و لکه شدن بسیار مقاوم هستند و برای محیط هایی با رطوبت بالا، اسیدها یا سایر مواد خورنده ایده آل هستند. آنها معمولاً در صنایعی مثل فرآوری مواد غذایی، فرآوری شیمیایی و کاربردهای دریایی که رعایت بهداشت و دوام ضروری است استفاده می شود.

ناودانی اروپایی قاب فلزی

در هنگام انتخاب متریال برای ساخت ناودانی اروپایی، باید در قدم اول به کیفیت آن ها توجه نمود. نکته ای مهم که وجود دارد این است که برای ساخت محصولات قاب فولادی، باید از فولاد صددرصد خالص استفاده کرد. باتوجه به این مقدمه می توان گفت که سازندگان، ناودانی اروپایی قاب فلزی را با استانداردهایی فراتر از اصول صنعتی تولید می کنند. دلیل این ادعا آن است که تولیدکنندگان از فولاد ksi 57 و G90 به جای ksi 50 و G60 استفاده می کنند. محصولاتی مثل ناودانی 4، ناودانی تیرچه، ناودانی 20 و ناودانی 10 اروپایی مواردی هستند که این مدعا را تایید خواهند کرد.

ناودانی اروپایی unp

یکی از انواع ناودانی های موجود در بازارهای داخلی، استاندارد unp است که وزن مطلوب و ضخامت قابل قبولی دارد. وزن ناودانی اروپایی مشخصه بارز استاندارد unp محسوب شده و سایز آن بین 30 تا 400 میلی متر متغیر است؛ اما تولیدکنندگان ایرانی ناودانی اروپایی را با سایز 80 تا 180 میلی متر تولید کرده و به بازار عرضه می کنند.کاربرد ناودانی اروپایی برای پروژه های عمرانی بزرگ، بارزترین کارایی این محصول می باشد.

کلیک کنید: قیمت روز ناودانی اروپایی

 

 

وزن و مشخصات فنی ناودانی اروپایی

وزن و مشخصات فنی ناودانی اروپایی از فاکتورهایی بسیار مهمی هستند که هنگام انتخاب و خرید ناودانی باید در نظر گرفت. ناودانی های سنگین که تحت استاندارد DIN-1024از کشورهای خارجی وارد بازار می شوند دارای سایزهای 40 تا 400 بوده و ناودانی های سنگین که در داخل تولید می شوند به صورت استاندارد سایزی بین 80 تا 180 میلیمتر دارند. وزن و مشخصات فنی ناودانی اروپایی هم چنین بر روی قیمت ناودانی بسیار تأثیر گذارند. وزن دقیق ناودانی های اروپایی را می توانید در جدول اشتال مشاهده کنید. در این جدول وزن ناودانی در کنار مشخصات زیر درج گردیده است :

 • Xm: طول مرکز برش تا مرکز سطح
 • Ey: طول مرکز سطح تا ضلع بیرونی
 • A1: فاصله میان دو پروفیل برای یکسان سازی ممان اینرسی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. جدول وزنی اشتال به منظور دسترسی سریع و آسان مهندسان و متخصصان به مشخصات محصولات فولادی طراحی شده می باشد.

تفاوت ناودانی سبک و اروپایی

ناودانی ها به طور کلی در انواع سبک و اروپایی تولید می شوند. تفاوت ناودانی سبک و اروپایی عبارتند از:ناودانی های سبک را اصولاً با ضخامت و ابعادی کمتر از ابعاد تعیین شده در استانداردها تولید می کنند این امر موجب می شود که این ناودانی ها وزنی پایین تر از حداقل وزن مشخص شده در جدول های استاندارد پیدا کنند. اما در مقابل ابعاد ، ضخامت و وزن ناودانی های سنگین را درست مطابق با اعداد مشخص شده در جداول استاندارد تولید می کنند. به طور کلی می توان گفت بزرگترین تفاوت ناودانی سبک و اروپایی در وزن آن می باشد.

ناودانی های سنگین به دلیل دارا بودن ضخامت بیشتر، مقاوم تر و مستحکم تر خواهند بود و در نتیجه برای استفاده در پروژه های بزرگ ساختمانی و یا پروژه های صنعتی مناسب خواهند بود. در مقابل ناودانی سبک را به دلیل مقاومت کمتر در موقعیت های مورد استفاده قرار می دهند که فشار کمتری را متحمل شوند.

کارخانجات تولید کننده ناودانی نوع سبک و سنگین هم متفاوت هستند. بیشتر کارخانجات داخلی ناودانی نوع سبک و تعداد محدودی از آن ها هم ناودانی نوع سبک و هم نوع اروپایی را تولید می کنند. قیمت یکی دیگر از تفاوت های میان این دو نوع ناودانی می باشد. واضح است که به دلیل کیفیت و وزن بیشتر قیمت ناودانی اروپایی بالاتر باشد.

قیمت روز ناودانی اروپایی

قیمت روز ناودانی اروپایی براساس وزن، ضخامت و سایز این مقاطع فولادی اعلام می شود. مشخص است که هرچه ضخامت، سایز و وزن این مقطع بیشتر باشد، به همان میزان به مواد اولیه و انرژی بیشتری برای تولید آن نیاز خواهد شد. پس می توان نتیجه گرفت که قیمت این مقطع به قیمت مواد اولیه، انرژی و عواملی که به صورت غیر مستقیم بر روی این دو اثر گذارند بستگی دارد.

عواملی که غیرمستقیم موجب افزایش قیمت روز ناودانی اروپایی خواهند شد؛ مواردی چون نرخ ارز، تعرفات کمرگی، قیمت آهن و فولاد در سطح جهان، هزینه های حمل و نقل و … هستند. شایان ذکر است قیمت روز ناودانی و دیگر مقاطع فولادی به صورت روزانه در منوی اصلی سایت آرادآهن منتشر خواهد شد. همچنین شما کاربران عزیز می توانید آخرین قیمت ها را در کانال تلگرامی و یا صفحه اینستاگرامی آیرونید هم مشاهده نمایید.

کاربردهای ناودانی اروپایی

 1. ناودانی فولادی سبک، در ساخت بدنه وسایل نقلیه شامل خودرو، موتورسیکلت و ماشین آلات صنعتی کاربرد دارد.
 2. از کاربردهای مهم ناودانی ضد زنگ در تاسیسات دریایی، جلوگیری از زنگ زدگی می باشد. به علت استحکام و دوام بالای ناودانی، از این محصول در ساخت اسکله ها، سکوها و شناورهای نفتی در بستر دریا استفاده می شود.
 3. در صنعت ساختمان سازی (ساخت دیوار) برای جلوگیری از پیچ خوردگی و تاب خوردگی در اثر نیروهای فشاری کاربرد دارد.
 4. مهم ترین کاربرد ناودانی در ساختمان سازی، شامل ساخت خرپا می شود. با توجه به اینکه ناودانی UNP نسبت به انواع ناودانی وزن بیشتری دارد، پس استفاده از آن برای خرپا جهت ایجاد استحکام بیشتر توصیه می شود.
 5. ناودانی آلیاژی یکی از مهم ترین محصولات ناودانی است که در تیر حمال ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.
 6. ناودانی فولادی به عنوان تیرچه، مهاربند و تسمه در ساختمان های بزرگ فولادی کاربرد دارد. برای ساختن ساختمان های مسکونی و تجاری و پل های فولادی، از ناودانی استفاده می شود.
 7. به عنوان تیرچه برای سقف های سبک ساختمان استفاده می شود. محصول ناودانی برای سقف های سنگین، به شکل عمود و در بالای تیرآهن های IPE نصب می شوند تا از این طریق، ضمن پر کردن درزها، زمینه را برای اتصال نقاط مقاومتی به وجود می آورد.

کارخانجات تولید کننده ناودانی اروپایی در ایران

ناودانی اروپایی به دو شکل وارداتی و تولید داخل در بازار عرضه می شود. عمده موارد وارداتی از کشورهای چین و ترکیه هستند، اما در ایران هم بجز تولید کنندگان بزرگ پروفیل های فلزی مثل فولاد مبارکه اصفهان یا فولاد خوزستان شرکت هایی وجود دارند که این نوع ناودانی را بر اساس استانداردهای اروپایی و کیفیت بالا تولید می کنند. در این بخش پنج مورد از برترین های این حوزه را معرفی می کنیم:

 • فولاد صبا منظومه: این تولید کننده اصفهانی از سال 1389 در تولید انواع ناودانی و به ویژه سایز 6 و 8 مشغول می باشد.
 • مجتمع صنایع تولید نورد گرم فلز: این مجتمع در شهرک صنعتی شمس آباد تهران و از سال 1373 به تولید انواع ناودانی مطابق استانداردهای ملی و بین المللی در سایزهای 6، 8، 10 متر و طول 6، 12 متر مشغول می باشد.
 • فولاد ناب تبریز: یکی از معتبرترین کارخانه های تولید انواع ناودانی های سبک و سنگین که از سال 1382 در این زمینه مشغول فعالیت می باشد.
 • فولاد البرز غرب: این کارخانه از سال 1385 به تولید انواع سایزهای ناودانی مطابق استاندارد اروپایی با کیفیت بالا می پردازد. محل تولید محصولات هم در اطراف شهر تاکستان قرار دارد.
 • شکفته مشهد: تنوع انواع ناودانی های سبک و سنگین این فعال حوزه فولاد و محصولات با کیفیت تولیدی، آن را به یکی از شناخته شده ترین کارخانجات پروفیل های فلزی در ایران تبدیل کرده می باشد. این مجموعه از سال 1330 تحت استانداردهای ملی و بین المللی به تولید محصولات فولادی از جمله ناودانی مشغول می باشد.

کلیک کنید: قیمت انواع ناودانی اروپایی

 

مزایای ناودانی

یک سیستم زهکشی با ناودانی در خانه شما مزایای زیادی دارد، به افزایش عمر سقف خانه شما کمک می کند، از آسیب آب به فونداسیون ها جلوگیری می کند و خانه شما را تقویت می کند. این پروفیل ها از آب زیرزمینی محافظت می کند.

یکی از بدترین کابوس های هر صاحب خانه. با برداشتن آب از فونداسیون با خروجی آب کم، خطر آبگرفتگی زیرزمین در هنگام باران های شدید را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و شما را از خسارت های بیشتر بیمه ای و آسیب های ساختاری به خانه خود نجات می دهد. این پروفیل ها و خروجی ها هم از تجمع آب بر روی سقف خانه شما جلوگیری می کند، آسیب آب به مواد سقف را کاهش می دهد و در دراز مدت در زمان و هزینه شما صرفه جویی می کند.

مزایای ناودانی نسبت به داربست چوبی

یکی از بیشترین انواع کاربرد ناودانی ساخت دیوار می باشد. در گاراژ، مغازه ها و ساختمان های فلزی، ناودانی بسیار پرکاربرد است و به عنوان داربست استفاده میشود. داربست های ناودانی از بالا تا پایین کشیده می شوند و در مقایسه با داربست های چوبی تحمل بار بیشتری دارد اما نصب آن دشوار است و نیاز به جوشکاری، خمش و پیچش خواهد داشت.

ناودانی در ساخت خرپا و پشت بام پرکاربرد است و و از قوس سقف تا لبه کشیده میشود. رسیدن به لبه ها موجب بالارفتن استحکام سازه خواهد شد. استفاده از چوب در سقف و خرپا وزن سازه را افزایش میدهد و در عین حال استحکام کمتری دارد. ناودانی نسبت به چوب در اینجا محکم تر عمل می کند و بسیار مقاوم تر خواهد بود.

از ناودانی به جای چوب در ساخت چهارچوب خودرو هم استفاده میشود. ناودانی با تحمل وزن بالایی که دارد، در تولید خودرو بسیار پرکاربرد است و از قسمت جلو تا عقب خودرو کشیده میشود. برای این کار از ناودانی های سبک و کوچک استفاده میشود. این امر استحکام بدنه را بالا میبرد و در زمان حادثه و تصادف شرایط انعطاف خودرو را فراهم می کند.

ناودانی ها در ساخت در و پنجره هم بهتر از چوب عمل می کنند و از مقاومت بالاتری برخوردار هستند. تیرهای چوبی را میتوان درون ناودانی قرار دارد و با این کار استحکام در و پنجره را بالا برد. از طرفی قابلیت اتصال هم حفظ میشود. ناودانی را میتوان در زیر تیر استفاده کرد و مثل یک درپوش روی تیر قرار داد.

از ناودانی ها در ساخت دیوارهای ستونی هم استفاده می شود. ناودانی در این صورت به شمل افقی دو ستون را به هم متصل می کند و این اتصال به صورت داخلی و خارجی است. کاربرد ناودانی فولادی به جای چوب، مقاومت ستون را افزایش میدهد و موجب تراز شدن دیوار خواهد شد.

نکاتی برای نصب و نگهداری ناودانی

مهمترین نکته هنگام نصب این پروفیل این است که در مقدار کمی نباشد. اطمینان از اتصال خروجی کافی به سیستم ناودانی پشت بام، کارایی را به حداکثر می رساند، ریسک و مقرون به صرفه بودن را کاهش می دهد. با این حال، اگر فقط یک یا دو خروجی آب در بیرون از خانه خود داشته باشید، آب می تواند در طوفان های شدید به عقب برگردد، گلوگاه ایجاد کند و استفاده از این پروفیل و خروجی های آب را بی فایده کند.

انتهای خروجی باید شیب دار باشد و به طور استراتژیک به سمت منطقه زهکشی قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که آب تا حد امکان با لبه های فونداسیون خانه تماس پیدا نمی کند.
در نهایت، تعمیر و نگهداری دقیق کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که خروجی های شما عملکرد خود را در طول سال ها حفظ می کند.

تفاوت قیمت ناودانی روسی و اروپایی

یکی دیگر از مقایسه هایی که میتوان گفت از مهم ترین تفاوت ها محسوب می شود، تفاوت قیمت ناودانی روسی و اروپایی بخاطر تفاوت در وزن، ابعاد و فرآیند تولید آنها است. همچنین قیمت ناودانی سبک یا همان روسی پایین تر از نوع سنگین یا اروپایی می باشد. پس میتوان گفت قیمت ناودانی هم به عوامل گوناگونی مثل نرخ ارز، قیمت آهن و فولاد جهانی، میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد اما مهم ترین عاملی که در تعیین قیمت ها نقش اساسی را ایفا می کند، قیمت آهن می باشد.

تفاوت وزن ناودانی روسی و اروپایی

یکی از مقایسه هایی که بین این دو ناودانی صورت می گیرد، تفاوت وزن ناودانی روسی و اروپایی است که با توجه به خصوصیات آنها به این نکته پی بردیم. ناودانی های اروپایی وزن سنگین تری نسبت به ناودانی های روسی دارند. بال های استفاده شده در نوع اروپایی به صورت شیب دار ولی در نوع روسی به صورت موازی هستند.

قیمت ناودانی هم وزن اروپایی

قیمت ناودانی هم وزن اروپایی در بازار متغیر است؛ چراکه این محصول برتر از نظر جنس، مدل، کیفیت، نوع متریال و… به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود. به همین علت بازار فروش آن دارای تنوع بسیاری می باشد.

قیمت ناودانی هم وزن اروپایی به شاخصه های متعددی بستگی دارد. از جمله پارامترهایی که قیمت محصول را تحت تاثیر قرار می دهد؛ می توان به:

 1. کیفیت
 2. نوع متریال به کار رفته در محصول
 3. ضخامت و قطر محصول
 4. نرخ تورم
 5. نوسانات بازار
 6. برند محصول

هر کدام از پارامترهای نام برده شده به خصوص نرخ تورم تاثیر بسیاری بر قیمت ناودانی هم وزن اروپایی دارد. پس بکوشید در زمان های ثبات تورم محصول را از فروشگاه ها یا آنلاین شاپ ها خریداری بفرمایید.

برای دریافت قیمت و خرید ناودانی اروپایی تماس بگیرید

برای اطلاع از قیمت ناودانی اروپایی باید از مرکزی معتبر و به روز مثل وبسایت آیرونید استعلام بگیرید. برای تعیین قیمت انواع ناودانی عوامل مختفی تاثیرگذار می باشند که از مهم ترین آن ها می توان به مواد اولیه استفاده شده در ساخت شان اشاره کرد. با توجه به بالا بودن مقدار سایز، وزن و ضخامت، نوع و میزان مواد اولیه تولید آن بیشتر از دیگر انواع ناودانی هاست. از این رو طبیعی است که قیمت روز ناودانی سنگین بیشتر باشد. موارد دیگری مثل: روش تولید و عوامل غیرمستقیم مثل نرخ ارز و دلار، عوارض و تعرفه گمرکی و قیمت فولاد و آهن بر نرخ ناودانی هموزن اروپا تاثیرگذار هستند.

0
دیدگاه شما آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند
فیلترها
دسترسی
رتبه بندی
افزودن به کارت
توضیحات